Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prozor-Rama

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Okres Prozor-Rama je obýván populací cca 7,500, z nichž tvoří asi 65% Chorvaté a 33% Bosňáci. V současné době poměr etnického složení k vojenské kontrole území téměř odpovídá, HVO tedy drží většinu území včetně hlavní dopravní tepny, propojující významná města Mostar, Jablanica, Bugojno, Jajce a Banja Luka s územím Chorvatska na severu i na jihu.

Pro Bosňáky, kteří kontrolují zbytek silnice mezi Mostarem a Bugojnem, je okres Prozor-Rama výhodný kvůli možnosti propojení celé oblasti a následné ofenzívě na města Donji Vakuf a Jajce, jejichž oblasti obývá především právě bosňácké obyvatelstvo a v současné době jsou v držení srbských jednotek.

Srbové by kompletním ovládnutím Prozoru dokázali významně zkrátit své zásobovací linie a odříznout bosňácké a chorvatské enklávy na sever a na jih od Prozoru.

Pro Chorvaty samozřejmě Prozor představuje především domovinu vlastních obyvatel, kterých v oblasti žije cca 5 tisíc. Prozor, ležící asi 4 km od hlavní komunikace M16.2, je městečkem, obývaném téměř výhradně Chorvaty a je zde malá vojenská posádka HVO, která se soustředí na hlídkovou činnost a ochranu civilního obyvatelstva. Systém rozmístění hlídkových stanovišť okolo komunikace ovšem vyžaduje skrytý útok malých průzkumných jednotek, protože jakýkoliv větší pohyb by mohl okamžitě vzbudit podezření hlídek a mít za následek přivolání posil a uzavření oblasti, které by oběma útočícím stranám znemožnilo účinný útok na Prozor.