Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tiskové prohlášení Herceg-Bosna

22. 9. 2008
Vzhledem k obskurním praktikám, jejichž použití se v poslední době rozšířilo jako plíseň mokrými stěnami sklepa, rozhodlo představenstvo společenství Herceg-Bosna o dočasné přerušení diplomatických styků na politické bázi jak s představiteli vládních jednotek, tak i s p. Ražnatovićem.
Na vědomí chorvatskému lidu, jakožto i veřejnému mínění se dává, že Chorvatská rada obrany pokračuje v obraně zájmů svého lidu na území Bosny a Hercegoviny nehledě na dezinformace, šířené bezohledně ze všech stran.
24. pěší prapor HVO dle rozkazů zajistil celou severo-jižní magistrálu při bosensko-srbské hranici, hlavní přístupové komunikace jsou zabezpečeny minami a protitankovými zátarasy. Poslední kritický bod, most u ústí rokliny v bezprostřední blízkosti Klobuvjecu, byl zajištěn  minulý týden po opuštění vládními jednotkami ARBiH. HVO je tedy schopno naprosto nezávisle na diplomatických vztazích s představiteli ARBiH zabránit průniku srbských jednotek dále na území Bosny a Hercegoviny. V této roklině se podařilo zastavit srbskou kolonu, směřující touto cestou na Klobuvjec, okolí mostu je zabezpečeno a vojáci HVO jsou odhodláni a připraveni bránit jej za každou cenu. Podle rozkazů je zde zaujmuta úporná obrana a chorvatské ozbrojené síly neustoupí ani krok, aby civilní obyvatelstvo v Klobuvjecu a přilehlých osadách nemuselo být vystaveno srbskému řádění.
Obsah tiskové zprávy teroristy Al-Šenkyho politické vedení Herceg-Bosna označuje tímto za snůšku spekulací, pokus pošpinit dobré jméno chorvatské delegace v Bosně a Hercegovině a především o zoufalý pokus o obnovení diplomatických styků společenství Herceg-Bosna s místním velením ARBiH v okamžiku, kdy byla moc ARBiH výrazně oslabena ztrátou důležitého mostu u Klobuvjecu a narůstají pochybnosti o schopnostech ARBiH zajistit hranice a celkově bezpečnost svého státu. Neprůhledné jednání představitelů ARBiH dalo podnět pro nezávislé posouzení situace ze strany společenství Herceg-Bosna a na shromáždění jeho vedení bylo rozhodnuto, že veškerý diplomatický postup vstříc bosenským muslimům bude probíhat pouze velice obezřetně a bude podmíněn ústupky jejich představitelů, kterými projeví svou dobrou vůli. Chorvatský lid jihovýchodní Bosny se nemusí obávat dalších incidentů, podobných známému příkladu z bitvy u Vizovaru, kde byly chorvatské jednotky poraženy Arkanovými tygry kvůli porušení chorvatsko-bosňáckých dohod velením ARBiH.
Společenství Herceg-Bosna si je vědomo, že incident u Vizovaru nelze zobecňovat a celkově brát jako vzájemné znepřátelení HVO a ARBiH, ale jednoznačně identifikuje krveprolití na kótě Brizka z 30.8.1992 jako selhání bosňáckého velení a vyžaduje vydání důstojníka J. Staveliće za válečného zajatce HVO, kde bude podroben řádnému a spravedlivému vojenskému soudu.
Zároveň žádá zástupce srbské strany o vydání ostatků M. T. Maroševiće, aby tyto mohly být předány k identifikaci a následně pohřbeny se všemi poctami na území Chorvatské republiky.
 
Zagreb, 22.9.1992
                                                                                              podepsán
M. Boban
 
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář