Jdi na obsah Jdi na menu
 


Legia časti: Chorvatské praktiky se přiostřují

30. 9. 2008
V nejmenované chorvatské věznici v jižní Bosně uplatnili činitelé Chorvatské rady obrany (HVO) praktiku, která dosud nebyla použita: Do ozbrojených složek byli povoláni trestanci! Informace je z oficiálních míst nepotvrzena, přesto se však podařilo zjistit, že v dané věznici bylo zažádáno o dobrovolníky pro mise, jejichž plnění by bylo pro řadové vojáky velmi kontroverzní a nepopulární.
Kvůli nelidským podmínkám ve věznicích bylo ‚výběrové řízení‘ poměrně přímočaré a o dobrovolníky nebyla nouze. Důvěryhodné zdroje uvádějí, že chorvatské velení mělo v úmyslu vybrat pouze tři z trestanců, proto byli všichni přihlášení trestanci zavřeni na noc do jedné cely a dovnitř byl vhozen jediný nůž. Cela byla zamčena a vězni ponecháni svému osudu s tím, že třem z nich bude splněn jejich sen o svobodě.
Po čtyřiadvaceti hodinách v izolaci byli z cely propuštěni tři poslední živí trestanci. Podle informací z věznice se jednalo o dva dlouholeté druhy a spolubojovníky, známé chorvatské recidivisty Marko Tukeriće a Željko Miliće, identita posledního z trojice není známa.

Oba si odpykávali za mřížemi tresty za několikanásobné vraždy, vize svobody pro ně znamenala konec čekání na smrt uprostřed hladu a žízně, boje o holý život, nemocí a mafiánských praktik, které věznici ovládaly. Podmínky ve věznicích v Bosně a Hercegovině, zmítané občanskou válkou, jsou podle kontaktu zevnitř doslova otřesné a o účelu tohoto jednání představitelů HVO lze jen spekulovat. Nabízí se možnost využití těchto ‚rekrutů‘ pro morálně a psychicky náročné úkoly, které běžným vojákům nepříslušejí.

ObrazekObrazek

Željko Milić (L) a Marko Tukerić (P)

Vyjádření důstojníka Ante Bregoviće, který měl být zodpovědný za naverbování těchto bestií bez svědomí, se nám nepodařilo získat, neboť HVO úzkostlivě zapírá jeho roli v tomto podniku, stejně jako okolnosti, za kterých k němu bylo svoleno.
Nasazení této Legie časti, jak je trojice neoficiálně přezdívána uvnitř své věznice, bude s největší pravděpodobností velením HVO tajeno, zřejmě nebudou mít příslušné označení na rukávech a jejich využití se bude blížit sebevražednému terorismu.

Nad praktikami, jež tento konflikt mezi bosenské národy zavádí, zůstává občas rozum stát. A je jen otázkou, čeho dalšího se v naší zemi dočkáme, pohár hořkosti ještě zdaleka není plný a bude muset být vypit do dna.

Pro list Slobodna Dalmacia zpracoval Obrazek

Pažin Laušić

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

komentář

(white§, 26. 12. 2008 20:00)

LOL LOL LO LOL LOL LO LOL LOL