Jdi na obsah Jdi na menu
 


Z deníku por. Bregoviće (HVO)

6. 10. 2008
04/10/1992, Klobuvjec
8°C, déšť
 
1000
 
První četa je rozmístěna okolí mostu, týmy Charlie 1 a 2 a Bravo zajišťují pravé křídlo obrany a tým Alfa je vysunut na svahu na levém křídle. S menší zálohou zůstávám u mostu, rozmisťuji pozorovatele a kontrolujeme spojení.
 
Dle rozkazů zaujímají Charlie 1 a 2 obranu silnice a Bravo je vysunuto na nejbližší srbský bod.
 
1030
 
Došlo ke kontaktu se Srby. Máme první ztráty, tým Bravo vyklízí svá postavení.  
 
1100
 
Během této doby je přes rovněž navázán kontakt s ARBiH. Kalif Al-Šenky mi i přes příměří oznamuje, že drží čtyři mé vojáky z týmu Alfa na své základně. K této informaci se stavím neutrálně.
 
Legia časti hlásí pozici na dohled od základny SDG. Nechávám jim volnou ruku v naději, že se jim podaří eliminovat Arkana.
 
Legia se vrací s výsledkem svého úkolu, při němž eliminovala ve třech lidech celou základnu SDG těsně po respawnu. Kvůli mezeře v pravidlech ale tento útok není oficiálně uznán, nicméně je nejzdařilejší akcí speciálního komanda, jakou jsem kdy nařídil. Škoda jen toho načasování
 
1130
 
Přichází bosňácká delegace. Potvrzuje propuštění našich zajatců a domlouváme si předběžná pravidla pro součinnost. Protože očekáváme opětovný srbský útok na našem pravém křídle, posílám kalifovi vzkaz s úkolem zatlačit na Tygry z opačné strany.
 
Postupem času srbská agrese sílí. Díky fungujícímu spojení a terénní výhodě se nám víceméně daří brzdit srbské útoky, most je po celou dobu v bezpečí a my se soustředíme na držení obrany v klíčovém místě na pravém křídle a podle možností vysunujeme obranu před svá postavení k prvnímu srbskému bodu. Srbové při příležitosti jeho dobytí zřizují houževnatou obranu a kapacity obětované pro její překonání by byly neúměrné zisku, proto se držíme zpět a neopouštíme stabilní pozice na pravém křídle. Srbové permanentně drží velkou část terénu, my se soustředíme na obranu strategických pozic v bezprostřední blízkosti mostu.
 
Hlouběji do terénu pronikají pouze průzkumné týmy a Legia časti, trojice snajprů, které posílám k místům nejtvrdšího tlaku Srbů jako taktickou a morální podporu pro své vojáky. Přestože jsou „legionáři“ oproštěni od některých vojenských předpisů a užívají specifických pravomocí, jejich profesionální přístup a dodržování předpisů pro vedení války a cit pro role-playing je příkladný.
 
1300
 
Situace se mírně zhoršuje, srbské útoky nabývají na intenzitě. Do ukončení boje zbývají nějaké dvě hodiny, plánuju tedy osobní návštěvu základny ARBiH. Přerozděluji naposledy vojáky na obranná stanoviště okolo mostu, předávám velení na Charlie 1, kontroluji spojení a v doprovodu Miliće a Tukeriće odcházím.
 
1400
 
Přicházíme na základnu ARBiH, kalif ovšem není k zastižení. Setkáváme se s ním cca 1410. Podle informací z vysílačky dole začínají ostré závěrečné boje. Schůzka s kalifem je krátká a korektní, potvrzujeme si vzájemnou dohodu a vyslání pozorovatelů k mostu, kde bude spojenectví naplněno.
 
Kalif vysílá družstvo na obejití srbské linie a útok ze zálohy, já spolu s oběma zabijáky mířím rovnou k mostu. Po cestě máme kontakt, který obcházíme a dostáváme se až k pilíři. Srbové nás mají v kleštích.
 
Pokouším se organizovat obranu u mostu, ale všichni velitelé jsou mrtví a naše obrana je roztříštěná, omezená pouze na několik jednotlivců, kteří pozvolna odpadávají. Jde tady do tuhého. Přímo přede mnou rozstřílejí Srbové jednoho z našich, já nemám zbraň a kryju se u pilíře. Jsem tady už sám, nikdo o mě ale neví a není kam ustoupit. Mám několik málo minut, abych napsal poslední zápis do deníku, pokusím se jich využít.
 
Zcela zřetelně slyším Srby, jsou několik metrů ode mě nahoru po svahu a směřují k pilíři. Neviděl jsem Srbovi do tváře od bitvy o Vizovar před měsícem, teď jen čekám, co se mnou bude. Počítám vteřiny, které zbývají do konce. Situace okolo mostu je značně nepřehledná. Nepřítel je na všech stranách, okolo jsou namícháni mí chorvatští bojovníci s muslimskými. Každý vnímá, že zbývají poslední minuty. Moje četa je prakticky rozprášena, jednotlivci bojují do posledního dechu s přesilou Srbů, kteří nás teď naprosto pohltili.
 
1450
 
Už jsou tady… Čtyři metry ode mě se objeví postava s modrým označením SDG. Ještě mě nevidí. Končím tento zápis a budu hrát o čas...
 
 
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

velení

(Arcon K.M.E.N. (CT) HVO-Charlie, 29. 10. 2008 13:18)

Edemsi edemsi. Máš to jisté, velitelem HVO budeš vždy ty.
Na druhou stranu bude mi ctí být jedním z tvých zástupců.
A díky přezbrojení části Charlie, jsme zvýšili palebnou učinnost naší jednotky. teď už nás tak lehce nedostanou.

re:

(Edems, 7. 10. 2008 14:45)

Tak už vidím, na koho hodím příště velení HVO!!! Arcone už si vymýšlej chorvatské jméno! ;-)))
Tentokrát to bylo na mě už moc.. než jsem si stihl vystřelit, půjčil jsem zbraň, pak jsem byl rukojmí, střelili mě naši a podřezali srbové. What a fuckin' day!

hodnoceni

(Arcon K.M.E.N. (CT) HVO - Charlie, 7. 10. 2008 14:31)

Boje byly neuprosné, ale všichni členové bojových uskupení bojovali do posledního náboje a dechu.
Čest všem padlým a sláva vítězům.
Bylo nám ctí bojovat v barvách HVO proti krutým srbským vrahům, kteří když viděli že již nevahrají bez zaváhání zbaběle zabili našeho velitele.
Je však nutno se i boje poučit, že není možno spoléhat na Kalifa AL-Šenkyho který využil našeho boje ke svým učelům a i když bojovali jeho muži po našem boku nebylo tam bojového ducha jak u hrvatských mužů.