Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vrata sudbine: Debriefing HVO - tiskové prohlášení Herceg-Bosna

14. 10. 2008
Dne 4. října letošního roku došlo ke krvavé bitvě, v níž příslušníci 24. praporu Chorvatské rady obrany do posledního dechu bránili strategický most u města Klobuvjec proti útokům Arkanových tygrů.
Během několik hodin trvajících urputných bojů vzdorovalo pětadvacet chorvatských vojáků přesile srbských dobrovolníků, kteří se snažili proklestit cestu roklinou pro motorizovanou techniku, která byla zastavena na cestě směrem k mostu pomocí minových nástrah a palebných léček. Chorvatské diverzní oddíly roty D dokázaly Srbům způsobit významné škody na obrněné technice a za pomoci bosňáckých speciálních jednotek ARBiH pak dokázaly zastavit i útok na most, ač ve zlomových momentech boje se srbští vojáci dostali až přímo k mostním pilířům a došlo také k boji muže proti muži. V těchto okamžicích byl rovněž zabit velitel obrany mostu, poručík Ante Bregović. Podle materiálů poskytnutých listem Slobodna Dalmacia a získaných jejím reportérem Pažinem Laušićem, je bez pochyb průkazné, že poručík Bregović podlehl řezné ráně na krku, která mu byla způsobena bojovým nožem v okamžiku, kdy byl zraněn a nebyl schopen obrany. Vyšetřování viníka této vraždy v současné době intenzivně probíhá.
I přes ztrátu velícího důstojníka ubránila 1. četa klobuvjecký most a se zástupci ARBiH byla uzavřena dohoda o příměří a společné kontrole obou dopravních tras v oblasti – jak železniční tratě, která je nejdůležitější tepnou, dopravující humanitární pomoc do oblasti centrální Bosny, tak i silnice,  po které chtěly postoupit na území Republiky Herceg-Bosna okupační jednotky srbských hrdlořezů.
Chorvatští válečníci zde ukázali, že se nebojí – a jsou schopni – čelit jakékoliv agresi na svém výsostném území, a že ač bude obrana národa a jeho teritoria zřejmě stát další životy a utrpení, chorvatský národ se nevzdá, nepodlehne a nenechá se zotročit!
Za dom spremni!
 
Zagreb, 14.10.1992                                                              
                                                                                                                      podepsán
                                                                                                                       M. Boban
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

výňatek z ženevské konvence

(Arcon K.M.E.N. (CT) HVO-Charlie, 29. 10. 2008 13:36)

Především pro Srbské ozbrojené síly

Ženevské konvence: Konflikt typu C

Péče o raněné, nemocné a trosečníky
- mají právo na ochranu a lidské zacházení (bez ohledu na účast v konfliktu) i ochranu před pleněním
- bezodkladně a v patřičném rozsahu poskytnout lékařskou péči
- kdykoli je to možné (zvláště po boji) sbírat raněné (trosečníky) k ošetření a mrtvé k řádnému pohřbení.


Takže s ohledem na výše uvedené je vaše vražda poručíka Ante Bregoviče trestná a v případě že bude viník teto nechutné vraždy chycen bude postaven před vojenský tribunál HVO. A následně popraven

Srbské lži

(Arcon K.M.E.N. (CT) HVO-Charlie, 29. 10. 2008 13:30)

Statečný poručík Ante Bregovič byl hanebně zabit srbským vojákem. A ještě se s tím tento vrah chlubí.
A už jen to že místo ošetření, jej tento vrah hanebně zabil svědčí o charakteru bojovníků srbských.

Náš poručik bych zasažen při intezivních bojích u mostních piléřů, kdy se vracel z diplomatické mise a byl přepaden ze zálohy. Nikdo nedokáže prokázat, ze které zbraně bylo vystřeleno a která zbran jej zasáhla. Stejně tak to mohly být zbraně srbské (o čemž jsme stále více přesvědčeni díky lžím které o tomto případu sdělují srbští informátoři).

Přesto byl to zraněný voják, a proto mu měla být věnována péče lékařů jakékoliv bojující strany, místo toho byl zbaběle popraven.

Pro bojovníky HVO to znamená pouze jedinné. Příště nebudeme brát zajatce a zraněné především srbské budeme automaticky zabíjet.

VRAHOVÉ MUSÍ BÝT POTRESTÁNI.

Milosrdenstvo

(Ivan, 16. 10. 2008 20:20)

Statočný poručík Ante Bregovič nebol zabitý rukou srbského bojovníka,ale bol smrtelne zranený obranou mostu /či už z radov a/HVO,alebo za b/bojovnikom z radov ARBiH-v tomto prípade by to bol ťah hoden maršálskej hole,ale nie v torne no rovno do rúk a mávať s nou nad hlavou./Srbský bojovník spravil to čo musel a na čo bol vycvičený,snažil sa vyzvať obranu mostu ku kapitulácii /vedomý si toho komu drží nož pod krkom/no bod a/ alebo bod b/sa rozhodol obetovať hrdého veliteľa Bregoviča a nepristúpiť ani len o pokus o vyjednávanie.Po postrelení Anteho srbský vojak pochopil, že tento muž pre svoju jednotku nič neznamená a zvesti o jeho mužoch a loajalite k nemu boli len preľud bláznivej mysli /ak by tomu bolo tak,chrvatska by nikdy nepozdvihla zbraň na svojho dobrodinca-ledaže nestrielala hvo,náhoda?osud?/Srbský vojak po vyhodnotení danej situlácie spravil jediné čo mohol,zajatca už nie hrdého Ante Bregoviča/jeho hrdosť ho opusťila v okamihu zasahu guľky z vlastných radov/tak tohto zajatca musel vyprovodiť do sveta mrtvych a pokúsiť sa o záchranu svojho života.Bolo to vlastne milosrdenstvo,pretože ten Ante Bregovič,ktorého poznaly hrdý srbský bojovníci,by si ten život musel zobrať sám a rád,po zrade svojich "bratov" Ak teda strielala HVO,ale to už je iný príbeh. Národ,ktorý vlastnou rukou preleje svoju krv NIKDY nebude na výslní!!!!! Srbija šečer!!